A fogínygyulladás tünetei: a fogíny duzzadt, vörös és vérzik, ezek mellett pedig idővel jelentkezik a kellemetlen szájszag is. Az elhanyagolt, kezeletlen fogínygyulladás csontritkuláshoz, a fogak meglazulásához és kihullásához vezet. Éppen ezért fontos, hogy időben kiderüljön, mi okozza a problémát, és azonnal megkezdődjön a kezelés is.
A fogínygyulladásnak több oka is lehet. Ezek közül néhány kellő odafigyeléssel kivédhető. Az alábbi felsorolásban megtalálja a fogínygyulladás kialakulásának legfőbb okait:
- Rossz szájhigiéne: helytelen fogmosás, fogtisztítás.
- Kialakult fogkő.
- A várandósság alatti hormonális változások.
- Rosszul rögzített kivehető fogpótlás.
- A részlegesen előtört bölcsességfogra hajló ínylebeny alatt megtelepedő baktériumok.
- Nem megfelelően kezelt diabétesz.
- C-vitamin (skorbut), niacin- (pellagra), illetve vashiány.
- Időnként az amalgám fögtömés is oka lehet a fogínygyulladásnak higanytartalma miatt, ezért azt célszerű lecserélni fehér fogtömésre van inlay-re.
- Egyes belgyógyászati betegségek.
- Stressz.
A fogínygyulladást elsősorban baktériumok okozzák. A kezeletlen fogínygyulladás nemcsak a fogak elvesztéséhez vezet, hanem károsítja az artériákat is. A fogínygyulladást okozó baktériumok a véráramba jutva érelmeszesedést okoznak, ami komoly szív- és érrendszeri megbetegedést okoz.
A rendszeres, alapos fogmosás és a fogselyem használata sokat segít a fogínygyulladás megelőzésében. Vannak, akiknél az átlagosnál gyorsabb a lepedékképződés. Számukra a pirofoszfátot tartalmazó fogkrémek használata lehet a megoldás. Részlegesen előtört bölcsességfog esetében a lebeny alól fogorvos segítségével kell eltávolítani az ott megrekedt baktérumokat. Ha mégis kialakul a fogkő, azt otthoni kezeléssel már nem lehet eltávolítani. Mindenképpen fogorvos közreműködésére van szükség.
Néhány hasznos tanács a fogínygyulladás megelőzésére:
- Naponta legalább háromszor mosson fogat: a fogmosás optimális időtartama 3 perc.
- Esténként használjon fogselymet: a fogkefe számára elérhetetlen helyekről is eltávolítja a szennyeződéseket.
- Naponta tisztítsa meg nyelvét: nyelven kialakuló lepedékben is számos baktérium telepszik meg.
- Fogyasszon gyakran nyers zöldséget: a rostok tisztítják a fogakat.
- Tisztítsa fogait szódabikarbónával: tisztít, semlegesíti a savakat, szagtalanít.
- Régi, amalgám fogtöméseit cseréltesse ki: a fehér fogtömés és az inlay nem csak esztétikusabbak, de ezek anyagai nem tartalmaznak higanyt vagy más mérgező anyagot.
A várandósság alatt a megváltozott hormonszint által okozott fogínygyulladás különös odafigyelést igényel. A kismamának már akkor is célszerű felkeresnie fogorvosát, ha a betegségnek csak enyhe változata jelentkezik nála. Az elhanyagolt fogínygyulladás akár koraszüléshez is vezethet, ezért mindenképpen kezelésre van szükség.
A fogínygyulladás kezelésének végeztévek fontos, hogy azonnal cserélje le fogkeféjét. A fogkefén megtapadnak a baktériumok, így a cserével megakadályozzuk az újrafertőződést.
Kapcsolódó anyagok:
►Fogkőeltávolítás
►Kivehető fogpótlás rögzítése implantátummal
►A helyes fogmosás és fogtisztítás
►Fogvédő ételek