►Csontpótlás, sinuslift
Milyen esetekben lehet szükség csontpótlásra?
- Fogbeültetésnél, amennyiben a meglévő csontállomány mennyisége vagy minősége nem biztosítja az implantátum megfelelő stabilitását.
- Fogágybetegség esetén, amikor a fogak elvesztették biztonságos rögzítésüket.
- Bármilyen okból kialakult kiterjedt csontkárosodás miatt.
- Fogbeültetés előtt, ha a pótlásra kerülő fogak az arcüreg alsó részénél vannak.
- Foggyökér vagy ciszta eltávolítása után.
 |
 |
 |
 |
Az egészséges csontban
szilárdan állnak a fogak
|
A fog elvesztése után
a csontállomány
pusztulni kezd
|
A csontpótlás lehetővé
teszi a csontszövetek regenerálódását
|
A megerősödött
csontba már beültethető
az implantátum
|
Fontos, hogy a kialakult csonthiányt a szervezet ne „használhatatlan” hegszövettel, hanem természetes csontszövettel töltse ki. Ennek érdekében a hiányt minél előbb olyan anyaggal kell kitölteni, amely egyfajta sablonként fenntartja a helyet az újonnan képződő csont számára.
A csontpótló anyagok valójában nem pótolják a csontszövetet, hanem serkentik annak képződését azzal, hogy egy vázat képeznek a későbbiekben kialakuló saját csont számára. A csontpótlók fokozatosan eltűnnek az újonnan képződő csontból, az új szövetek pedig szerkezetüket és funkciójukat tekintve is megegyeznek majd az eredeti csonttal.
A csontállomány pótlásának egyik módja a humán eredetű csontpótló granulátum vagy csontdarab, az úgynevezett „csontblokk” elhelyezése. A kinyert anyagot speciális eljárásokkal tisztítják, fertőtlenítik és sterilizálják. A végerdmény egy szervetlen vázszerkezet, amely főként kalciumból és hidroxil-apatitból áll. Az íny felnyitása után az erősen visszasorvadt terlületet feltöltjük a granulátummal, vagy kis titán csavarokkal rögzítjük a „csontblokkot”, amely az íny visszazárása után csontosodásnak indul.
 |
Az elhanyagolt fogkő fogínygyulladást okoz. A gyulladás következtében először ínytasakok keletkeznek, majd megkezdődik a csontállomány pusztulása, és a fog instabillá válik. A fog megerősítése vagy helyette implantátum beültetése is csak csontpótlás után lehetséges.
|
A másik lehetőség a csontpótlásra a saját csontunk, általában a csípőcsontból kioperált rész állkapocsba való beépítése. Ez a beavatkozás súlyosan visszasorvadt csontállomány esetében javasolt, mivel lehetővé teszi az eddig szinte teljesen reménytelennek hitt esetekben is a fogbeültetést.
A harmadik lehetőség az úgynevezett szintetikus csontpótló anyagok alkalmazása. Ezek az anyagok a csont alkotóelemeihez hasonló, szervetlen alkotórészekból állnak. Megjelenési formájuk lehet granulátum vagy szivacs.
A csontpótolt területet sok esetben a gyógyulás idejére be kell fedni. Ezt úgynevezett membránnal tehetjük meg. Ezek a membránok lehetnek felszívódó vagy nem felszívódó membránok. Szükség esetén a mebránt rögzíthetjük titánszsegecsekkel is.
Kisebb csonthiány pótlását az implantátum beültetésével egyidőben végzünk, súlyosabb esetben azonban minimum 6 hónappal a fogbeültetés előtt.
Sinuslift
A csontállományvesztésnek van egy olyan formája, ami jellegzetesen a felső állcsontot, azon belül is az őrlőfogak területét érinti. Itt található az arcüregnek a fogak fölé eső része. Az arcüreg legalsó síkja és a fogak gyökereinek csúcsa között sokszor csak néhány milliméternyi, vagy még kevesebb csontállomány található, de ezen a téren nagy különbségek mérhetőek. Amennyiben az őrlőfogak eltávolításra kerülnek, idővel a csont vastagsága az arcüreg és a kialakuló nyálkahártyafelszín között egyre csökken. Ennek az az oka, hogy a fogak eltávolítása után a terület nem terhelődik tovább, ezért sorvadásnak indul.
 |
 |
 |
A fog eltávolítása után a csont
vastagsága csökken az arcüreg és a nyálkahártyafelszín között
|
A sinuslift eljárással megemeljük az arcüreget kibélelő nyálkahártyát, az így keletkezett üreget pedig csontpótlóval töltjük ki
|
A csontpótló anyaggal megerősített területbe már be lehet ültetni az implantátumot
|
Minél több idő telik el a foghúzás után, annál vékonyabb csontállománnyal kell számolnunk. Rosszabb esetben még a legkisebb implantátum behelyezéséhez sem marad elegendő vastagságú csont. Ekkor van szükség a sinusliftnek nevezett arcüregemelő műtétre.
Maga a műtét általában az implantátumcsavar behelyezésével egyidőben történik. Az implantátum helyének megfelelően a szükséges mértékben – ez néhány millimétert jelent – megemeljük az arcüreget belülről kibélelő nyálkahártyát, és az így kialakult rést csontpótló anyaggal töltjük fel. Az implantátumot a már megvastagított csontba helyezzük. Az együttgyógyulást követően az implantátumok csontosodását röntgenfelvétel alapján lehet ellenőrizni. Ha az eredeti csontvastagság nem éri el a 3-4 mm-t, akkor a sinuslift műtét után 6 hónap gyógyulási idő szükséges, és csak ezután lehetséges az implantátum beültetése.
A csontpótláshoz használt anyagok
Easy-Graft
 |
 |
 |
A csontpótló anyag behelyezéséhez
meg kell nyitni az ínyt
|
A hiányzó csontszövet helyére kerül
az Easy-Graft csontpótló granulátum
|
Az Easy-Graft használatánál nem szükséges membrán alkalmazása
|
Szintetikus csontpótló granulátum, amely néhány hónap alatt teljesen felszívódik, átadva helyét az újonnan képződő csontszövetnek. Tiszta ß-trikalcium-foszfátból készül, amely biztosítja a csontregenerálódást. A granulátumhoz adott bioműanyag (polilaktikus sav), az úgynevezett Biolinker tapadó bevonatot képez a szemcséken, ezért a speciális adagolófecskendővel pontosan, gyorsan, veszteség nélkül helyezhető a kívánt helyre, ahol gyorsan megszilárdul. A sűrű bevonat megakadályozza a baktériumok elszaporodását is. Az Easy-Grafttal történő csontpótlásnál nem szükséges membrán alkalmazása.
Bio-Oss, Bio-Gide
 |
 |
 |
A csontpótlás elvégezhető az
implantátum beültetésével egyidőben
|
A Bio-Oss csontpótló granulátum fokozatosan felszívódik
|
A gyógyulási időt jelentősen lerövidíti
a Bio-Gide membrán használata
|
A Bio-Oss csontpótló anyag ausztráliai szarvasmarha csontjának ásványi részéből készül. A feldolgozás során a szerves anyagokat eltávolítják, és csak a kálcium-vegyületeket tartalmazó részt használják fel. A granulátum a gyógyulás során beépül a meglévő csontszövetekbe, majd a szervezet anyagcseréje fokozatosan lebontja, helyet adva az újonnan képződött szöveteknek. A Bio-Gide membrán anyaga állati eredetű kollagén. A kollagénfehérje a bőr és a kötőszövetek fő alkotóeleme. A Bio-Gide membrán elősegíti a sebgyógyulást és lehetővé teszi az optimális csontregenerációt.
Lyoplant
Tiszta kollagénből készült membrán, amely szarvasmarha szívburkából készül. A speciális előkészítési folyamat során az alapanyagot megtisztítják az enzimektől, lipidektől, valamint a nem kollagén fehérjéktől. Az ellenőrzött liofilizációs (fagyasztva szárítás) folyamat biztosítja laza szálszerkezetét, amely az eredeti szövetbe történő legoptimálisabb beépülést teszi lehetővé.
Mi tegyen csontpótló műtét után?
- A duzzanatra tegyen hideg vizes borogatást.
- Fájdalom esetén vegyen be fájdalomcsillapítót.
- A műtét után első héten fogmosáskor kerülje az operált területet, használjon antibakteriális szájöblítőt.
- Egy hét után puha fogkefével tisztítsa a seb körüli területet.
- Kerülje a kávé és az alkohol fogyasztását, és ne dohányozzon legalább 2-3 napig a műtét után. Ezzel megelőzheti a vérzést, és elősegíti a sebgyógyulást.
- Az erős dohányzás és a rossz szájhigiéne rontja a kezelés hatékonyságát.
- A fogorvosa által előírt ellenőrzésen akkor is jelenjen meg, ha egyébként teljesen problémamentesnek érzi a gyógyulást.
Kapcsolódó anyagok:
►Fogbeültetés, implantáció
►Ki kaphat és ki nem kaphat implantátumot?
►A fogbeültetés, implantáció kockázata
►Fogbeültetés, implantáció előtt és után
►A fogbeültetés, implantáció menete
►Kivehető fogpótlás rögzítése implantátummal
►Gyakran feltett kérdések
►Implantátumok
►Fémkerámia fogpótlás
►Fémmentes cirkónium vázas fogpótlás
►Fémallergia a fogászatban
►Áraink
►Hitellehetőség